117641945_883057038769974_3124201622975887500_o

Muzeum Gospodarstwa Domowego Minionej Epoki

Nasza tożsamość niejedno ma imię a jedno z nich to ocalenie od zapomnienia przedmiotów gospodarstwa domowego, które były nieodzownym elementem codziennego życia w minionej epoce.

Dlatego Stowarzyszenie DOM postanowiło stworzyć muzeum, w którym przedmioty minionej epoki tworzą klimat tamtych lat. W dniu 08.08.2020 roku odbyło się uroczyste otwarcie “Muzeum przedmiotów gospodarstwa domowego minionej epoki” w Dobrowie w siedzibie stowarzyszenia. Realizacja tego zadania odbyła się dzięki otrzymaniu dotacji w kwocie 7 tysięcy złotych ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Uroczyste otwarcie poprzedzone zostało omówieniem i pokazem na slajdach wszystkich przedmiotów jakie znajdują się w muzeum . Ta forma przekazu pozwoliła przybyłym gościom zapoznać się z wszystkimi przedmiotami i ze świeżo zdobytą wiedzą ochoczo zaczęto zwiedzać muzeum. Zwiedzający żywo reagowali na poszczególne przedmioty i na gorąco omawiali ich zastosowanie. Po zwiedzaniu niektóre z przedmiotów zostały użyte i przetestowane. W pierwszej kolejności zaproszono dzieci do ważenia się na wadze dziesiętnej. Następnie każde dziecko własnoręcznie odważało dla siebie cukierki na wadze sklepowej, które wkładano do zrobionej przez siebie torebki tzw. tytki. Była to dla nich duża frajda. Kolejną atrakcją było robienie masła w kierzynce, które po zrobieniu skonsumowali biesiadnicy. Mężczyźni zajęli się ostrzeniem sierpów i noży oraz cięciem drewna ręczną piłą nazywaną twoja-moja.

Uczestnicy gratulowali i dziękowali członkom Stowarzyszenia DOM pomysłu i zaangażowania się w tak bardzo wartościowy projekt.

Tags: No tags
0

Comments are closed.